Event Director:
Lena Kushleyeva
Course Design:
Samuel Kolins

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Mike Ahern G3 DVOA 20:55 12:18 0:00    
2 Linda Ahern G3 DVOA 23:08 13:36 2:13    
3 Christine Lyons G2 ROC 29:27 17:19 8:32    
4 Hailey Swanson G1 HVGS Troop 70146 32:21 19:01 11:26    
5 Eva Valastyan G1 HVGS Troop 70146 32:23 19:02 11:28    
6 Riley Harsell G1 Cadette Troop 70121 38:50 22:50 17:55    
7 Emma Moore G1 Cadette Troop 70121 38:50 22:50 17:55    
8 Isabel Rojas G1 Cadette Troop 70121 38:59 22:55 18:04    
9 John Kalicki M55+ DVOA 40:37 23:53 19:42 21.84 +0.0
10 Ella Darst G1 HVGS Troop 70146 42:05 24:45 21:10    
11 Alexis Swanson G1 HVGS Troop 70146 42:10 24:48 21:15    
12 Isabella Boguslawski G1 HVGS Troop 70146 42:25 24:57 21:30    
13 Eva Cumings G2 QOC 53:22 31:23 32:27    
  Karthik Voruganti M-16 None DNF --- ---    
  Adrienne Nguyen G4 None MP --- ---    
    
White Summary
Length 1.70km
Climb 25.0m
Num Controls 11
Average Time 36:34
Average Pace 21:31
Num Maps 15
Num Orienteers 24
Total Time 9:18:02
Total Distance 40.80km
Total Climb 600.0m
Total Controls 264
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Darina Paulau F45+ DVOA 31:24 10:07 0:00 32.07 +4.9
2 Patty Policelli F50+ DVOA 51:12 16:30 19:48 19.67 -4.9
3 Lauren Thornton F-12 Troop 70073 Girl Scouts 53:30 17:15 22:06 18.82 0.0
4 Grace Anghelescu F-12 Troop 70073 Girl Scouts 53:32 17:16 22:08 18.81 0.0
5 Nicholas Anghelescu F-12 Troop 70073 Girl Scouts 53:38 17:18 22:14 18.77 0.0
6 Sergei Fedorov G2 DVOA 53:45 17:20 22:21    
7 Pam Schubert G2 DVOA 53:53 17:22 22:29    
8 Tom Boehme M-21+ None 54:58 17:43 23:34 18.32 0.0
9 Carol Fink F70+ DVOA 55:17 17:50 23:53 18.21 0.0
10 Dael Jackson G2 DVOA 57:00 18:23 25:36    
11 Jared Krefski G2 None 58:37 18:54 27:13    
12 Hannah Chieffo F-14 GSEP Troop 2141 59:36 19:13 28:12 16.89 0.0
13 Sara Marques F-14 GSEP Troop 2141 59:37 19:13 28:13 16.89 0.0
14 Cindy Cook G1 GSEP Troop 2141 1:00:25 19:29 29:01    
15 Daniel Ebbert M50+ DVOA 1:08:07 21:58 36:43 14.78 0.0
16 Lois Larcome G2 None 1:10:40 22:47 39:16    
17 Alli Marques F50+ GSEP Troop 2141 1:16:30 24:40 45:06 13.16 0.0
18 Ana Marques F-12 GSEP Troop 2141 1:16:31 24:40 45:07 13.16 0.0
19 Milana Kise F-14 GSEP Troop 2141 1:16:39 24:43 45:15 13.14 0.0
20 Meghan O'Brien F-14 GSEP Troop 2141 1:17:00 24:50 45:36 13.08 0.0
21 Vivian Wagner F-10 Girl Scout Troop 70143 1:27:34 28:14 56:10 11.50 0.0
22 Ena Tierney F-10 Girl Scout Troop 70143 1:27:37 28:15 56:13 11.49 0.0
23 Charlie Margies G3 DVOA 1:37:25 31:25 66:01    
  Thu Nguyen G4 None DNF --- ---    
  Audrius Paloinis G3 None DNF --- ---    
    
Yellow Summary
Length 3.10km
Climb 45.0m
Num Controls 16
Average Time 64:06
Average Pace 20:40
Num Maps 25
Num Orienteers 37
Total Time 27:01:04
Total Distance 114.70km
Total Climb 1665.0m
Total Controls 592
Yellow Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 John Cumings G2 QOC 29:01 7:50 0:00    
2 John Campbell M60+ DVOA 30:30 8:14 1:29 43.80 -8.0
3 Rich Boehme M55+ DVOA 37:12 10:03 8:11 35.91 0.0
4 Rob Wilkison M70+ DVOA 38:26 10:23 9:25 34.76 -1.4
5 Bob Fink M70+ DVOA 38:46 10:28 9:45 34.46 +0.5
6 Bob Agosta M65+ DVOA 41:04 11:05 12:03 32.53 +6.2
7 Bruce Zeidman M75+ DVOA 42:23 11:27 13:22 31.52 +2.7
8 Bob Burg M75+ DVOA 43:25 11:44 14:24 30.77 -1.5
9 Carl Marcus M75+ 45:23 12:15 16:22 29.44 +1.0
10 Jim Eagleton M65+ DVOA 49:10 13:17 20:09 27.17 -7.5
11 Debbie Charalaivan F35+ HVO 56:57 15:23 27:56 23.46 +2.6
12 Dave Morgan M85+ DVOA 1:01:28 16:36 32:27 21.73 +0.4
13 Thomas Buchanan G2 None 1:03:20 17:07 34:19    
14 Dave Urban M75+ DVOA 1:04:48 17:30 35:47 20.62 +1.6
15 Mann Patel G1 Bensalem MCJROTC 1:05:37 17:44 36:36    
16 Lorenzo Deberry G1 Bensalem MCJROTC 1:05:41 17:45 36:40    
17 Deb Samans F65+ DVOA 1:06:44 18:02 37:43 20.02 -0.3
18 Kathy Urban F75+ DVOA 1:07:40 18:17 38:39 19.74 +2.4
19 Mike Borovicka M70+ DVOA 1:08:24 18:29 39:23 19.53 +1.2
20 Tom Edwards M65+ None 1:17:29 20:56 48:28 17.24 0.0
21 Karen Johnson G2 None 1:21:08 21:55 52:07    
22 Jayden Fobbs G1 Bensalem MCJROTC 1:29:04 24:04 60:03    
23 Thomas Nicholas G1 Bensalem MCJROTC 1:29:06 24:04 60:05    
24 Danielle Cannalley G1 Bensalem MCJROTC 1:37:10 26:15 68:09    
25 Alayna Schnorbus G1 Bensalem MCJROTC 1:37:13 26:16 68:12    
26 Emily Maywhort G1 Bensalem MCJROTC 1:37:14 26:16 68:13    
27 Lea Kelly G2 None 1:43:34 27:59 74:33    
28 Stephanie Konnick G2 None 1:43:40 28:01 74:39    
  Nicholas Luczyszyn G4 None DNF --- ---    
  ERIC KERN G3 None DNF --- ---    
  Nicholas Donnelly G1 Bensalem MCJROTC MP --- ---    
    
Brown Summary
Length 3.70km
Climb 55.0m
Num Controls 18
Average Time 64:42
Average Pace 17:29
Num Maps 31
Num Orienteers 41
Total Time 34:03:03
Total Distance 151.70km
Total Climb 2255.0m
Total Controls 738
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Dim Paulau M45+ DVOA 46:22 8:25 0:00 52.33 -5.8
2 Grace Suhocki F-20 DVOA 50:55 9:15 4:33 47.66 +8.1
3 Glen Tryson M65+ DVOA 55:09 10:01 8:47 44.00 -7.1
4 Michael Lyons M55+ ROC 56:16 10:13 9:54 43.12 0.0
5 Ava Suhocki F-18 DVOA 58:04 10:33 11:42 41.79 -0.8
6 Svetlana Frolenko F45+ DVOA 1:04:38 11:45 18:16 37.54 -2.5
7 Joey McGarvey F35+ DVOA 1:06:16 12:02 19:54 36.62 +3.1
8 Patricia Carrigan F50+ DVOA 1:07:52 12:20 21:30 35.75 +6.5
9 Paige Suhocki F-14 DVOA 1:08:00 12:21 21:38 35.68 -0.0
10 Katherine Moss F50+ DVOA 1:08:17 12:24 21:55 35.53 +0.2
11 Ernie Schubert M50+ 1:11:21 12:58 24:59 34.01 +1.0
12 Janet Tryson F65+ DVOA 1:13:15 13:19 26:53 33.13 -1.1
13 Julie Keim F40+ SVO 1:21:07 14:44 34:45 29.91 -0.8
14 Caroline Coleman F70+ DVOA 1:28:02 16:00 41:40 27.56 +1.0
15 Mark Kern M75+ DVOA 1:31:17 16:35 44:55 26.58 +1.0
16 Shayna Sit G1 Bensalem MCJROTC 1:32:51 16:52 46:29    
17 Kaitlyn Robinson G1 Bensalem MCJROTC 1:32:52 16:53 46:30    
18 Robert Rosenberger G2 None 1:37:00 17:38 50:38    
19 Dawn Weiss G3 None 1:38:05 17:50 51:43    
20 Noah Houtz M-21+ None 1:46:18 19:19 59:56 22.83 -1.8
21 Allison Liu F-21+ None 1:46:26 19:21 60:04 22.80 0.0
22 Diana Talyansky F40+ DVOA 2:13:56 24:21 87:34 18.12 -1.0
    
Green Summary
Length 5.50km
Climb 100.0m
Num Controls 23
Average Time 78:49
Average Pace 14:19
Num Maps 22
Num Orienteers 25
Total Time 28:54:19
Total Distance 137.50km
Total Climb 2500.0m
Total Controls 575
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sergei Ryzhkov M35+ DVOA 42:49 5:51 0:00 80.51 -4.1
2 Wyatt Riley M45+ DVOA 49:39 6:48 6:50 69.43 -6.5
3 Victor Frolenko M-20 DVOA 59:44 8:10 16:55 57.71 +3.1
4 Angelica Riley F50+ DVOA 1:00:37 8:18 17:48 56.87 +0.1
5 Vadim Masalkov M50+ DVOA 1:02:48 8:36 19:59 54.89 -12.9
6 Jeremy Colgan M45+ HVO 1:03:11 8:39 20:22 54.56 +3.3
7 Len Policelli M55+ DVOA 1:04:26 8:49 21:37 53.50 +8.4
8 Petr Hartman M55+ DVOA 1:12:40 9:57 29:51 47.44 -2.1
9 Ian Whitehead M35+ DVOA 1:16:58 10:32 34:09 44.79 +3.3
10 Margaret Hammond F45+ DVOA 1:18:07 10:42 35:18 44.13 +5.8
11 Michael Cherubini M50+ None 1:22:15 11:16 39:26 41.91 0.0
12 Lena Kushleyeva F40+ DVOA 1:30:07 12:20 47:18 38.25 +0.5
13 Liam Robinson G1 Bensalem MCJROTC 1:40:20 13:44 57:31    
14 Mohammad Kafya G1 Bensalem MCJROTC 1:40:20 13:44 57:31    
15 Dan Brannen M65+ None 1:45:28 14:26 62:39 32.68 0.0
16 Mia Bruno G1 GS Troop 71833 1:59:57 16:25 77:08    
17 Harriet Strunk G1 GS Troop 71833 1:59:58 16:26 77:09    
18 Galina Zuckerman F-21+ 2:24:08 19:44 101:19 23.92 +1.0
    
Red Summary
Length 7.30km
Climb 135.0m
Num Controls 29
Average Time 82:58
Average Pace 11:21
Num Maps 18
Num Orienteers 18
Total Time 24:53:32
Total Distance 131.40km
Total Climb 2430.0m
Total Controls 522
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:111
Orienteers:145
Time:124:10:00
Distance:576.10 km
Climb:9450.0 m
Ctrls:2691
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.